Aș vrea să știu în ce constă garanția la un telefon

17 ianuarie 2019 93

Bună ziua. Am așa o intrebare: am apelat la centrul service cu un telefon care este încă pe garanție, precum că are un șir de probleme. M-au contactat și am fost informat că nu se repară pe garanție, pentru că am conectat ceva la telefon (boxe) și de la asta sunt probleme (căștile lucrează numai una). Spuneți-mi, va rog, au dreptul să refuze reparația pe garanție? Mulțumesc.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La etapa procurorii echipamentului, vînzatorul urma să va înmîneze condițiile de garanție pentru acesta. Urmeaza a studia atent prevederile din acesta pentru a ști cu siguranță condiții.

Totuși, dacă considerați că careva drepturi sunt încalcate, puteți să vă adresați cu o cerere/plîngere către Agen9 pentru protecția consumatorilor și Supravegherea Pieței... mai detaliat pe tru ca cei din urmă să efectueze un control al legalității acțiunilor.
http://consumator.gov.md

18 ianuarie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pe lângă cele menționate de colegul meu dvs puteți efectua o expertiză independentă care va constată daca neregularitățile sunt din cauza dvs or nu după care ulterior veți putea înainta pretențiile printr-o cerere prin prin prisma legii protecției consumatorilor pentru a remedia bunul, schimbă, or întoarce contravaloare prin... mai detaliat care sa solicitați și cheltuielile de expertiză or o cerere prealabila prin care vă formulați aceleași solicitări or rezoluțiunea contractului de V-C prin atenționarea că în caz de refuz veți apela în instanță de judecată pentru apărarea drepturilor dvs.

18 ianuarie 2019
Vasile Staver

Telefonul de nou are probleme...se repornește singur...se oprește și nu reacționează la nimic-uneori trebuie să-i scot bateria ca să pornească iar...se repornește mereu wifi-ul....nu are plăer muzical (nu cîntă muzica în telefon) ...asta deja arată că are defecte..

19 ianuarie 2019