Asigurare medicala internationala

13 septembrie 2022 19

Buna ziua. Soțul meu este angajat ca sofer de tir la o companie romaneasca. A fost implicat intr-un accident rutier in Germania. Angajatorul nu i-a facut sotului card de sanatate international. In acest caz, cine trebuie sa suporte cheltuielile cu spitalizarea? Putem sa-l tragem la raspundere pe angajator pentru ca nu i-a facut sotului asigurare medicala internationala?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, depinde de clauzele contractului încheiat cu compania și dacă acesta este înscris în calitate de asigurat medical, în orice caz aveți tot dreptul să vă adresați cu o sesizare la casa națională de asigurări medicale din RO.

14 septembrie 2022