Automobil cu numere romanesti si permis moldovenesc

26 septembrie 2022 365

Buna ziua. Sunt cetatean al R.Moldova si al Romaniei, detin buletin romanesc. Por sa intru si sa circul in Moldova cu automobilul inregistrat in Romania, daca detin doar permis moldovenesc? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, puteți să intrați pe teritoriul Republicii Moldova respectând câteva condiții:
1) aveți drept de proprietate sau de folosință asupra automobilului (certificat de înmatriculare, contract de comodat, etc);
2) automobilul nu are interdicții de a intra în RM.
Totodată, dacă nu dețineți permis de conducere RO, atunci veți putea să circulați doar... mai detaliat 180 de zile din an, după care veți obligat să scoateți automobilul de pe teritoriul RM. Neconformarea la aceste cerințe vă atrage după sine amenzi destul de mari.

28 septembrie 2022