Bun imobil procurat în timpul căsniciei, doar numele soțului figurează în contractul de vânzare-cumpărare

9 iunie 2024 3

Bună ziua. În timpul căsniciei am cumpărat împreună cu soțul un apartament. Când a venit timpul să încheiem contractul de vânzare-cumpărare, soțul se afla peste hotare. Am avut o procură eliberată de soț să-l pot reprezenta. În contractul de vânzare-cumpărare este indicat doar numele soțului. Este apartamentul astfel procurat bunul nostru comun, dacă în contractul înregistrat la cadastru figurează doar numele soțului?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Aurelia, sunteți în drept din numele șefului să vindeți apartamentul indicat, deoarece proprocura menționată, DVS sunteți împuternicită să petreceți o așa tranzacție, nu importă cî în contractul de înregistrare a apartamentului este ibndicat nu mai soțul.

10 iunie 2024
Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua!
Bunul se va considera comun, indiferent că ați acționat atunci prin procură sau nu, or că în registru cadastrului nu este indicat numele dvstra, cu condiția că nu aveți încheiat un contract matrimonial cu soțul.
La cererea dvstră, cadastrul poate rectifica conținutul registrului prin care să figurați și dvstra ca... mai detaliat proprietar. Acest drept se bazează pe dispozițiile art. 572 alin.(3) Cod civil, potrivit cărora, În cazul în care bunul comun reprezintă un drept care, conform legii, se dobîndește prin înregistrare într-un registru de publicitate, iar dreptul este înregistrat doar în folosul unuia dintre soți, oricare dintre soți poate cere să se noteze în registrul de publicitate calitatea acelui drept de bun comun al soților.
Recomandarea ar fi să faceți uz de acest drept.

10 iunie 2024