Bursa muncii

24 ianuarie 2019 45

Buna ziua, stimati juristi! O persoana a fost redusa de la locul de munca in noiembrie 2017. S-a pus la evidenta Bursa Muncii imediat, si fiindca nu si-a gasit un loc de munca, se afla la evidenta pana in prezent. Tin sa remarc ca persoana mai are 3 ani pana la varsta de pensionare. Vechimea in munca este de 36 ani. Intrebarea mea este:
au dreptul ca cei de la Bursa Muncii sa o scoata de la evidenta chiar daca pana la pensionare mai are 3 ani? Este un termen pentru a te afla la evidenta celor de la Bursa Muncii? Va multumesc

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă e să analizam legea
privind ocuparea forţei de muncă şi protecţia socială
a persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, anume lit.f)
Articolul 39 sunt expres prevăzute condițiile de Încetarea plăţii ajutorului de şomaj şi a alocaţiei
Încetarea plăţii ajutorului de şomaj, a alocaţiei de... mai detaliat integrare sau de reintegrare profesională a beneficiarului are loc:
a) la expirarea perioadei stabilite de lege pentru acordarea lor;
b) la data încadrării în muncă;
c) la data autorizării activităţii de întreprinzător;
d) la data refuzului neîntemeiat de încadrare într-un loc de muncă corespunzător, oferit de agenţie;
e) la data refuzului neîntemeiat de participare la serviciile de stimulare a ocupării forţei de muncă oferite de agenţie sau la data întreruperii acestora;
f) la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare;
g) la data plecării în străinătate;
h) la data intrării în vigoare a hotărîrii judecătoreşti de condamnare;
i) la data începerii concediului de maternitate;
j) în cazul obţinerii sau încercării de a obţine ajutor de şomaj sau alocaţie de integrare sau de reintegrare profesională prin înşelăciune;
k) la expirarea termenelor prevăzute la art.38 alin.(2) şi (3);
k1) în cazul în care beneficiarul nu mai întruneşte condiţiile prevăzute la art. 2 lit. a) – f);
[Art.39 lit.k1) introdusă prin LP56 din 09.06.11, MO107-109/01.07.11 art.280; în vigoare 01.07.11]
l) în caz de deces al beneficiarului.

Dacă la acest lucru vă refereați.

31 ianuarie 2019

Va multumesc mult pentru sugestie, am gasit raspunsul la intrebarea mea.
Cu stima, Vasiliu L.

1 februarie 2019