Bursa muncii

24 january 2019 45

Buna ziua, stimati juristi! O persoana a fost redusa de la locul de munca in noiembrie 2017. S-a pus la evidenta Bursa Muncii imediat, si fiindca nu si-a gasit un loc de munca, se afla la evidenta pana in prezent. Tin sa remarc ca persoana mai are 3 ani pana la varsta de pensionare. Vechimea in munca este de 36 ani. Intrebarea mea este:
au dreptul ca cei de la Bursa Muncii sa o scoata de la evidenta chiar daca pana la pensionare mai are 3 ani? Este un termen pentru a te afla la evidenta celor de la Bursa Muncii? Va multumesc

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Dacă e să analizam legea
privind ocuparea forţei de muncă şi protecţia socială
a persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, anume lit.f)
Articolul 39 sunt expres prevăzute condițiile de Încetarea plăţii ajutorului de şomaj şi a alocaţiei
Încetarea plăţii ajutorului de şomaj, a alocaţiei de... mai detaliat integrare sau de reintegrare profesională a beneficiarului are loc:
a) la expirarea perioadei stabilite de lege pentru acordarea lor;
b) la data încadrării în muncă;
c) la data autorizării activităţii de întreprinzător;
d) la data refuzului neîntemeiat de încadrare într-un loc de muncă corespunzător, oferit de agenţie;
e) la data refuzului neîntemeiat de participare la serviciile de stimulare a ocupării forţei de muncă oferite de agenţie sau la data întreruperii acestora;
f) la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare;
g) la data plecării în străinătate;
h) la data intrării în vigoare a hotărîrii judecătoreşti de condamnare;
i) la data începerii concediului de maternitate;
j) în cazul obţinerii sau încercării de a obţine ajutor de şomaj sau alocaţie de integrare sau de reintegrare profesională prin înşelăciune;
k) la expirarea termenelor prevăzute la art.38 alin.(2) şi (3);
k1) în cazul în care beneficiarul nu mai întruneşte condiţiile prevăzute la art. 2 lit. a) – f);
[Art.39 lit.k1) introdusă prin LP56 din 09.06.11, MO107-109/01.07.11 art.280; în vigoare 01.07.11]
l) în caz de deces al beneficiarului.

Dacă la acest lucru vă refereați.

31 january 2019

Va multumesc mult pentru sugestie, am gasit raspunsul la intrebarea mea.
Cu stima, Vasiliu L.

01 february 2019