Calcularea pensiei alimentare

6 noiembrie 2020 483

Buna ziua. Cum se calculeaza pensia alimentara pentru 2 copii minori, atunci cand tatal este somer (nu este angajat oficial nicaieri) si mai are la intretinere 2 copii minori in actuala familie? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sunt 2 metode, calcularea sumei in valoare procentuala din salariu si alte venituri ale persoanei sau in cuantum fix, suma fixă.
Deja alegerea va apartine, sigur ca pe parcurs este posibil de modificat.

8 noiembrie 2020