Casa națională este obligată să achite pensia de varstă, dacă au fost achitate contribuțiile și inclusă in calcularea pensiei stabilite la moment?

6 octombrie 2018 38

La 04.09.1985 o persoana a avut un accident de muncă. I s-a stabilit grupa si pensia corespunzatoare, fiind achitată integral de întreprindere. La 06 decembrie 2016, persoanei vizate i-a fost stabilită pensia de varstă, pentru perioada lucrată pănă la accident, corespunzator fiind achitate toate contributiile pentru perioada respectiva. Însă in baza calculelor, pensia de vărstă s-a constatat a fi mai mică decat pensia de invaliditate. Spuneți, vă rog, care este obligațiunea întreprinderii? Și luand în considerație că întreprinderea și-a indeplinit obligațiunile, achitand contribuțiile Casei Naționale pentru perioada lucrată, se ia în calcul pensia de varstă, calculată pentru perioada lucrată, și scazzuta din pensia stabilită, plătită de întreprindere, și scutită de suma corespunzătoare? Mulțumim anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ion.

De regulă, pensia de dizabilitate se acordă din mijloacele sistemului public de asigurări sociale, nu se plătește din întreprindere.

În cazul în care asiguratul îndeplineşte condiţiile pentru obţinerea mai multor categorii de pensii, el poate opta pentru o singură categorie.

Prin urmare, trebuie să optați fie pentru pensia pentru limită de... mai detaliat vârstă, fie pentru pensia de dizabilitate.

Vedeți aceste legi:
http://www.legis.md/cautare/rezultate/113066
http://www.legis.md/cautare/rezultate/94953

7 noiembrie 2019