Case modulare, viză de reședință

17 septembrie 2022 85

Bună ziua. Vreau să-mi procur casă modulară și s-o instalez pe terenul meu privat. Mă interesează dacă pot să-mi fac viză de reședință în casa menționată, având îm vedere faptul că asemenea case nu sunt construcții capitale. În lege nu este stipulat nicăieri daca ele pot fi înregistrate la cadastru.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, nu aș vedea o problemă pentru stabilirea domicilului dvstră la adresa respectivă, dacă amplasarea terenului e în intravilan și acest teren este înscris în registru ca fiind "pentru construcții".

19 septembrie 2022