Cat timp pot conduce cu permisul de conducere german pe teritoriul Republicii Moldova?

2 decembrie 2018 1267

Buna! Cat timp pot conduce cu permisul de conducere german pe teritoriul Republicii Moldova? Multumim!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

Nu există o limită de timp impusă de lege pentru conducerea pe teritoriul Republicii Moldova cu permis străin. Aceasta se datorează faptului că Republica Moldova este parte la Convenția de la Viena din 8 noiembrie 1968 asupra circulației rutiere, care permite părților contractante de a circula cu permisul... mai detaliat național în țările care au semnat această Convenție.

Convenția prevede că partile contractante vor recunoaste:
a) orice permis redactat in limba lor sau intr-una din limbile lor ori, in cazul in care nu este redactat intr-o astfel de limba, insotit de o traducere certificata;
b) orice permis national conform dispozitiilor anexei nr. 6 a conventiei; sau c) orice permis international conform dispozitiilor anexei nr. 7 a conventiei,

ca valabil pentru conducerea pe teritoriul lor a unui vehicul care intra in categoriile permisului, cu conditia ca permisul sa fie in curs de valabilitate si sa fi fost eliberat de o alta parte contractanta sau de una dintre subdiviziunile lor ori de catre o asociatie autorizata in acest scop de aceasta alta parte contractanta sau de una dintre subdiviziunile sale.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

3 decembrie 2018