Cat timp pot conduce cu permisul de conducere german pe teritoriul Republicii Moldova?

02 december 2018 1267

Buna! Cat timp pot conduce cu permisul de conducere german pe teritoriul Republicii Moldova? Multumim!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Elena,

Nu există o limită de timp impusă de lege pentru conducerea pe teritoriul Republicii Moldova cu permis străin. Aceasta se datorează faptului că Republica Moldova este parte la Convenția de la Viena din 8 noiembrie 1968 asupra circulației rutiere, care permite părților contractante de a circula cu permisul... mai detaliat național în țările care au semnat această Convenție.

Convenția prevede că partile contractante vor recunoaste:
a) orice permis redactat in limba lor sau intr-una din limbile lor ori, in cazul in care nu este redactat intr-o astfel de limba, insotit de o traducere certificata;
b) orice permis national conform dispozitiilor anexei nr. 6 a conventiei; sau c) orice permis international conform dispozitiilor anexei nr. 7 a conventiei,

ca valabil pentru conducerea pe teritoriul lor a unui vehicul care intra in categoriile permisului, cu conditia ca permisul sa fie in curs de valabilitate si sa fi fost eliberat de o alta parte contractanta sau de una dintre subdiviziunile lor ori de catre o asociatie autorizata in acest scop de aceasta alta parte contractanta sau de una dintre subdiviziunile sale.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

03 december 2018