Ce drepturi are mama unui copil minor care a întrat în posesia unei averi?

2 octombrie 2022 36

Bună ziua. Copilul meu minor a întrat în posesia averii tatălui său. Eu nu am fost căsătorită cu tatăl copilului și nu am niciun drept în privința averii menționate. Am câteva întrebări:
1. Pot vinde imobilul și firma care i-a revenit copilului?
2. De ce documente am nevoie pentru a face acest lucru?
3. Unde trebuie să mă adresez pentru a obține permisiunea să fac acest lucru?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, dvstră în calitate de părinte sunteți reprezentantul legal al copilului minor, respectiv aveți dreptul a încheia acte juridice pentru și în numele copilului minor (atenție! se încheie doar actele juridice care corespund intereselor copilului).
În cazul în care procedura de succesiune nu este finalizată, dvstră puteți depune o cerere la... mai detaliat notar pentru a fi desemnată în calitate de custode a masei succesorale (averii) în vederea administrării bunurilor care le-a moștenit copilul.

3 octombrie 2022