Ce se intimpla in cazul in care este pus sechestru pe un bun imobiliar care nu apartine doar persoanei implicate in procesul de judecta, dar este si al altor doua persoane neimplicate?

9 aprilie 2019 91

Un apartament este detinut de catre 3 persoane in mod egal din punct de vedere juridic (privatizare). Unul dintre coproprietarii acestui apartament este in proces de judecata si executorul judecatoresc a pus sub sechestru pe acest imobil. Ce se intampla cu ceilalti doi proprietari? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Elena,

Executorul judecătoresc este în drept să urmărească cota parte ce-i aparține doar persoanei implicate în acel litigiu.
În cazul în care persoana respectivă va pierde procesul și din contul său urmează a fi încasare careva mijloace bănești, executorul judecătoresc va fi în drept să urmărească cota parte a respectivei persoane,... mai detaliat inclusiv să o scoată la licitație, însă în prealabil urmează a i se propune celorlalți 2 coproprietari să cumpere cota parte ce este scoasă la vânzare.

9 aprilie 2019