Ce se intimpla in cazul in care este pus sechestru pe un bun imobiliar care nu apartine doar persoanei implicate in procesul de judecta, dar este si al altor doua persoane neimplicate?

09 april 2019 91

Un apartament este detinut de catre 3 persoane in mod egal din punct de vedere juridic (privatizare). Unul dintre coproprietarii acestui apartament este in proces de judecata si executorul judecatoresc a pus sub sechestru pe acest imobil. Ce se intampla cu ceilalti doi proprietari? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Elena,

Executorul judecătoresc este în drept să urmărească cota parte ce-i aparține doar persoanei implicate în acel litigiu.
În cazul în care persoana respectivă va pierde procesul și din contul său urmează a fi încasare careva mijloace bănești, executorul judecătoresc va fi în drept să urmărească cota parte a respectivei persoane,... mai detaliat inclusiv să o scoată la licitație, însă în prealabil urmează a i se propune celorlalți 2 coproprietari să cumpere cota parte ce este scoasă la vânzare.

09 april 2019