Cerere de eliberare în perioada stării de urgență

3 aprilie 2020 102

Bună ziua! Angajatorul ne impune să scriem cerere de eliberare din serviciu acum (3 aprilie 2020). Este vorba despre o rețea de restaurante. Spuneți-ne, vă rog, cum să procedăm? Mulțumim!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Lilia,

În așa caz mai oportun ar fi ca angajatorul să aplice prevederile codului Muncii cu privire la șomaj tehnic (art.80) sau să suspende contractele individuale de muncă (art.78).

Cu privire la forțarea la concediu din partea anagajatorului vedeți linkul de mai jos:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/are-dreptul-stapanul-unei-firmesa-impuna-salariatul-sa-ceara-concediu-din-cont-propriu-pe-timp-de-pandemie

3 aprilie 2020