Cine trebuie sa plătească impozit pentru terenul arendat?

10 martie 2017 260

Cine trebuie sa plătească impozit pentru terenul arendat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Impozitul se plateste de proprietarul terenului, decat daca contractul de arenda expres prevede ca impozitul se plateste de arendas.

10 martie 2017
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Regula generala este cea mentionata mai sus. Exista si cateva exceptii: pentru terenurile proprietate publica, impozitul se achita de catre cel care a luat terenul in folosinta; pentru terenurile agricole si terenurile care apartin nerezidentilor, impozitul este achitat de locatar/arendas, daca contractul de locatiune/arenda nu prevede altfel.

11 martie 2017