Cine trebuie sa plătească impozit pentru terenul arendat?

10 march 2017 260

Cine trebuie sa plătească impozit pentru terenul arendat?

Lawyer comments 2

Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Impozitul se plateste de proprietarul terenului, decat daca contractul de arenda expres prevede ca impozitul se plateste de arendas.

10 march 2017
  • Legal consultant

Regula generala este cea mentionata mai sus. Exista si cateva exceptii: pentru terenurile proprietate publica, impozitul se achita de catre cel care a luat terenul in folosinta; pentru terenurile agricole si terenurile care apartin nerezidentilor, impozitul este achitat de locatar/arendas, daca contractul de locatiune/arenda nu prevede altfel.

11 march 2017