Civil/Penal

28 decembrie 2018 76

Poate oare o hotărâre civilă în care un agent economic a fost obligat să achite o sumă de bani către alt agent, chiar dacă sunt acte de verificare pentru toți anii, servi drept temei pentru urmărire penală, chiar dacă organele competente s-au expus că sunt doar raporturi civile?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Hotărârea in cauza este un act de constatare cît si acordare imputerniciri pentru incasarea sumei.
Atit timp cit nu se probeaza faptul existenței de inșelaciuni sau fals in acte, speța in cauză poartă un caracter strict civil.

28 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Poate. Depinde de circumstantele cauzei. Nu hotararea este temei, dar faptele.

28 decembrie 2018
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În general, actele adoptate sau emise de către un organ sau o autoritate implicată într-o fază procesuală superioară (sub aspect de consecutivitate) nu pot constitui TEMEI pentru inițierea unei proceduri în altă ordine (civilă > penală în cazul dat).

Totodată, în contextul prevederilor Codului de Procedură Penală al Republicii... mai detaliat Moldova (art. 93 și art. 157), o hotărâre judecătorească poate constitui PROBĂ în sensul autosesizării organului de urmărire penală potrivit prevederilor art. 262 din același act normativ.

Succese!

29 decembrie 2018