Compania de asigurari imi ofera despagubiri de 5 ori mai mici decat costul pieselor si lucrarilor necesare

7 septembrie 2022 166

Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident rutier pe 11 august 2022, eu fiind partea vatamata. Compania de asigurari imi ofera despagubiri doar 10.000 lei, deoarece masina mea e ”veche”, din 1992. Am fost la 3 ateliere auto, le-am aratat foto si detaliile, toate 3 mi-au spus ca piesele si lucrarile de reparatie ma vor costa circa 50.000 lei. Sa ma adresez in judecata cu acest caz?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În asemenea circumstanțe urmează sa apelați la un expert individual pentru evaluarea pagubei Dvs printr-o expertiza.

Ulterior puteți înainta o cerere către compania de asigurarea prin care sa solicitați achitarea despăgubirea in baza raportului de expertiza prezentat de Dvs iar in caz contrar vă puteți adresa în instanța de judecată.

7 septembrie 2022
  • Avocat

Perfectă dreptate are colegul. Pot să adaug numai ca ulterior dezmembrarea să o faceți la un servis autorizat și în prezența reprezentanților companiei de asigurare, pentru a avea posibilitatea de a nota defectele ascunse produse de accident.

7 septembrie 2022