Compania de asigurari imi ofera despagubiri de 5 ori mai mici decat costul pieselor si lucrarilor necesare

07 september 2022 166

Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident rutier pe 11 august 2022, eu fiind partea vatamata. Compania de asigurari imi ofera despagubiri doar 10.000 lei, deoarece masina mea e ”veche”, din 1992. Am fost la 3 ateliere auto, le-am aratat foto si detaliile, toate 3 mi-au spus ca piesele si lucrarile de reparatie ma vor costa circa 50.000 lei. Sa ma adresez in judecata cu acest caz?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

În asemenea circumstanțe urmează sa apelați la un expert individual pentru evaluarea pagubei Dvs printr-o expertiza.

Ulterior puteți înainta o cerere către compania de asigurarea prin care sa solicitați achitarea despăgubirea in baza raportului de expertiza prezentat de Dvs iar in caz contrar vă puteți adresa în instanța de judecată.

07 september 2022
  • Advocate

Perfectă dreptate are colegul. Pot să adaug numai ca ulterior dezmembrarea să o faceți la un servis autorizat și în prezența reprezentanților companiei de asigurare, pentru a avea posibilitatea de a nota defectele ascunse produse de accident.

07 september 2022