Concediere pentru motive pe care nu le cunosc

10 martie 2021 30

Conducătorul întreprinderii la care lucrez ma amenință cu concedierea, însă nu cunosc motivul. Dacă mă concediază forțat, am dreptul să primesc îndemnizația pe 3 luni?

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Concedierea este rezilierea contractului de muncă din iniţiativa angajatorului. De regulă se achită îndemnizaţie pentru concediere doar în cazul reducerii statelor de personal sau lichidării unităţii.

11 martie 2021
Iulia Furtuna
  • Avocat

Adrian, orice decizie (ordin, hotarire) de concediere se aduce la cunostinta salariatului sub semnatura in mod obligatoriu. In aceasta decizie se va indica motivul si, in dependenta de acesta, veti cunoaste care sunt garantiile legale pe care aveti dreptul sa le solicitati. In acest sens, vedeti art. 86 (temeiul concedierii),... mai detaliat 88 (garantii reducere personal), 184 si 186 (preaviz si indemnizatia de concediere), 206-211 (concediere disciplinara) din Codul muncii: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=124959&lang=ro#

Succes!

14 martie 2021