Concediu anual?

28 mai 2019 38

In octombrie voi iesi in concediu de maternitate, vreau pana la concediul de maternitate sa beneficiez de restul concediului anual (28/an - folosit 14, ramas 14 zile). Am dreptul la aceste 14 zile ramase daca nu voi lucra anul deplin (din motiv ca plec in concediu de maternitate)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Popușoi
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor

Bună ziua.
Sigur că aveți dreptul la concediul de odihnă anual nefolosit, mai mult ca atât, art. 125, alin. (1) Codul Muncii al RM reglementează expres această situație, și anume: ”(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la... mai detaliat art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului”.

29 mai 2019