Concediu anual?

28 мая 2019 77

In octombrie voi iesi in concediu de maternitate, vreau pana la concediul de maternitate sa beneficiez de restul concediului anual (28/an - folosit 14, ramas 14 zile). Am dreptul la aceste 14 zile ramase daca nu voi lucra anul deplin (din motiv ca plec in concediu de maternitate)?

Jurist comments 1

Irina Ceban
  • Адвокат

Bună ziua.
Sigur că aveți dreptul la concediul de odihnă anual nefolosit, mai mult ca atât, art. 125, alin. (1) Codul Muncii al RM reglementează expres această situație, și anume: ”(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la... mai detaliat art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului”.

29 мая 2019