Concediu din cont propriu

7 decembrie 2018 107

Buna ziua. Am lucrat un sistemul de invatamant din RM 11 ani. Dupa asta, am fost un an si jumate in concediu pentru ingrijirea copilului pana la 6 ani. Acum pot sa imi iau un concediu din cont propriu? Mentionez ca acum sunt peste hotare.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Marina,

Codul Muncii prevede că din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).

Dacă... mai detaliat aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

7 decembrie 2018