Concediu din cont propriu

07 december 2018 107

Buna ziua. Am lucrat un sistemul de invatamant din RM 11 ani. Dupa asta, am fost un an si jumate in concediu pentru ingrijirea copilului pana la 6 ani. Acum pot sa imi iau un concediu din cont propriu? Mentionez ca acum sunt peste hotare.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Marina,

Codul Muncii prevede că din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).

Dacă... mai detaliat aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

07 december 2018