Concediul platit

1 septembrie 2022 43

Buna! Sunt angajat in sectorul IT si am o intrebare privind concediul platit. Am consultat Codul Muncii si am gasit ca acolo scrie expres ca ai dreptul la concediu anual de 28 zile platite. Cu toate acestea, m-am pomenit ca mi-au fost platite zilele de concediu doar cu 70%, desi in CM nu am vazut asa ceva. Alta intrebare: poti sa iei concediul, daca nu ai 6 luni lucrate? Am inteles ca pentru primul an iti ofera doar jumatate din acele zile, dar Codul Muncii spune ca poti lua si inainte de acest termen si nu se pomeneste despre faptul ca daca le iei dupa acest termen atunci nu mai ai dreptul la 28 zile, ci doar la 14.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, este greu să mă expun fără a cunoaște contractul individual de muncă încheiat cu angajatorul, însă ar trebui să vezi: 1) dacă salariul stabilit în contract corespunde cu cel care îl primești;
2) ai dreptul la concediu platit de cel putin 28 de zile, fără exceptii;
3) intr-adevar poti beneficia de... mai detaliat 28 de zile de concediu platit și înainte de 6 luni de lucru, dar aici e dreptul anagajatorului de a satisface această pretenție.
Cel mai bine în acest caz să ajungi la un numitor comun cu angajatorul.

8 septembrie 2022