Concediul profesorului intră în stagiul de muncă la calcularea pensiei?

5 octombrie 2021 22

Buna ziua! Am fost pensionată pe 17iunie 2018, după ce am activat în învățământ din 1980 fără întreruperi. Mi-au calculat stagiul de muncă doar 36 ani, motivând că în fiecare an între 1999 și 2018 stagiul a fost redus cu o lună de concediu (nu se consideră perioadă de contribuție, deoarece concediul nu era transferat pe fiecare lună în parte, ci o singură dată pentru toată perioada de concediu). Este corect cum mi-au calculat stagiul?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Eleonora, DVS v-au informat verbal despre aceasta. Acuma depuneți o cerere la CNAS-l raional să vă comunice înscris, mai apoi în istanță.

6 octombrie 2021