Concediul profesorului intră în stagiul de muncă la calcularea pensiei?

05 october 2021 22

Buna ziua! Am fost pensionată pe 17iunie 2018, după ce am activat în învățământ din 1980 fără întreruperi. Mi-au calculat stagiul de muncă doar 36 ani, motivând că în fiecare an între 1999 și 2018 stagiul a fost redus cu o lună de concediu (nu se consideră perioadă de contribuție, deoarece concediul nu era transferat pe fiecare lună în parte, ci o singură dată pentru toată perioada de concediu). Este corect cum mi-au calculat stagiul?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Eleonora, DVS v-au informat verbal despre aceasta. Acuma depuneți o cerere la CNAS-l raional să vă comunice înscris, mai apoi în istanță.

06 october 2021