Concediul suplimentar neplătit

25 decembrie 2017 83

Perioada concediului suplimentar neplătit se exclude din vechimea de muncă? Până la ce vârstă a copilului se poate de beneficiat de un astfel de concediu? Mulţumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Snejana, conform art. 126 alin. (3) din Codul muncii, perioada concediului suplimentar neplătit (pina copilul implineste 4 ani) se include în vechimea în muncă, inclusiv în vechimea în muncă specială, dacă contractul individual de muncă nu a fost suspendat conform art. 78 alin. (1) lit. a) din cod (nu ati... mai detaliat depus cerere de suspendare atunci cind ati solicitat acest concediu de la angajator).

25 decembrie 2017