Credite nerambursate

29 iunie 2023 44

Buna ziua. Am luat 2 credite (unul bancar si altul nebancar), in valoare totala de 75.000 lei si nu le-am rambursat pentru ca intre timp am ramas fara serviciu. Acum m-am aganjat la alt seviciu, dar cu salariu mai mic. M-au sunat colectori si mi-au spus ca trebuie sa achit 4.000 lei (din salariul meu actual de 5.000 lei) pana pe data de 30 iunie, altfel ma dau in judecata si atunci va trebui sa achit 45.000 + 5.000 + 8.000 lei + 0.5% din suma pentru fiecare zi de intarziere. Dupa judecata, salariul de pe card va fi retinut pentru datorii. La serviciu am intrebat daca este posibil sa primesc salariul in numerar, dar nu este posibil. Ce se poate face in situatia descrisa, daca n-am posibilitatea sa achita suma pe care o cere creditorul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Sergiu.
Probabil răspuns deja ați primit la întrebarea dumneavoastră.
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/credit-nerambusat-549.
Totodată ar fi bine de studiat contractele de împrumut.
Penalitatea zilnică de 0.5% ar putea fi anulată ca ilegală or legea plafonează penalitatea zilnică la maxim 0.04%.

30 iunie 2023