Cum poate proprietarul sa scoata din casa sa o persoana care locuieste acolo, dar nu are viza de resedinta?

8 aprilie 2022 43

Buna ziua. Cum poate proprietarul sa scoata din casa sa o persoana care locuieste acolo, dar nu are viza de resedinta? Este vorba de nora proprietarului.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Tudor, te adresezi în judecată, cu o cerere de chemare în judecată, cu anexarea documentelor, care dovedesc dreptul la proprietate asupra imobilului , care îl deții.

8 aprilie 2022
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Nu sunteți obligat sa va adresați in judecată or asta este o procedura anevoioasă și de durata.

Proprietarul poate solicita intervenția poliției și depune o plângere în acest sens. Codul penal prevede la art. 179 ca violare de domiciliu și faptul când o persoana nu dorește sa părăsească domiciliul proprietarului... mai detaliat la solicitare.

Astfel, aduceți la cunoștința persoanei ca risca un potențial dosar penal și insistați repetat să părăsească proprietatea.

8 aprilie 2022