Cum poate proprietarul sa scoata din casa sa o persoana care locuieste acolo, dar nu are viza de resedinta?

08 april 2022 43

Buna ziua. Cum poate proprietarul sa scoata din casa sa o persoana care locuieste acolo, dar nu are viza de resedinta? Este vorba de nora proprietarului.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Tudor, te adresezi în judecată, cu o cerere de chemare în judecată, cu anexarea documentelor, care dovedesc dreptul la proprietate asupra imobilului , care îl deții.

08 april 2022
Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Nu sunteți obligat sa va adresați in judecată or asta este o procedura anevoioasă și de durata.

Proprietarul poate solicita intervenția poliției și depune o plângere în acest sens. Codul penal prevede la art. 179 ca violare de domiciliu și faptul când o persoana nu dorește sa părăsească domiciliul proprietarului... mai detaliat la solicitare.

Astfel, aduceți la cunoștința persoanei ca risca un potențial dosar penal și insistați repetat să părăsească proprietatea.

08 april 2022