Cum pot trece frontiera fara acordul tatalui?

4 aprilie 2019 332

Sunt divortata si vreau sa plec cu copiii minori la odihna. Unul din copii are familia tatalui, eu ma recasatoresc si iau familia viitorului sot - o sa fim cu trei familii diferite. Cum pot trece frontiera fara acordul tatalui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Victoria,

Puteți traversa frontiera de stat fără careva impedimente.
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică... mai detaliat scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

4 aprilie 2019