Cum pot trece frontiera fara acordul tatalui?

04 april 2019 332

Sunt divortata si vreau sa plec cu copiii minori la odihna. Unul din copii are familia tatalui, eu ma recasatoresc si iau familia viitorului sot - o sa fim cu trei familii diferite. Cum pot trece frontiera fara acordul tatalui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Victoria,

Puteți traversa frontiera de stat fără careva impedimente.
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică... mai detaliat scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

04 april 2019