Cumpararea si inregistrarea unui autovechicol in R.M. de catre un cetatean strain

2 august 2020 28

Buna ziua. Sunt cetatean al Austriei, insa sunt proprietara unui apartament situat in Chisinau. Care sunt drepturile si regulele mele in caz ca vreau sa-mi procur un automobil in Moldova si sa circul cu el numai pe teritoriul tarii (procedura de inmatriculare, placutele etc.)? Va multumesc!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună,
În Republica Moldova dreptul la proprietate nu este îngrădit cetățenilor străini. Așa că puteți procura automobilul și înregistra în modul corespunzător.

3 august 2020