Cumpararea si inregistrarea unui autovechicol in R.M. de catre un cetatean strain

02 august 2020 28

Buna ziua. Sunt cetatean al Austriei, insa sunt proprietara unui apartament situat in Chisinau. Care sunt drepturile si regulele mele in caz ca vreau sa-mi procur un automobil in Moldova si sa circul cu el numai pe teritoriul tarii (procedura de inmatriculare, placutele etc.)? Va multumesc!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună,
În Republica Moldova dreptul la proprietate nu este îngrădit cetățenilor străini. Așa că puteți procura automobilul și înregistra în modul corespunzător.

03 august 2020