Dacă am împlinit 17 ani, pot să mă căsătoresc fără acordul mamei?

27 noiembrie 2021 28

Bună! Am 17 ani și vreau să mă căsătoresc cu iubitul meu. Putem să ne căsătorim fără acordul mamei? Tata e plecat peste hotare și de 12 ani nu mai locuiește cu noi! Problema este că eu nu vreau să mai am ceva cu mama și nici la oficiarea căsătoriei nu vreau s-o invit.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul muncii

Potrivit art. 14 din Codul Familiei rezulta acordul obligatoriu al părinților ceea ce face imposibilă dorința Dvs.

28 noiembrie 2021