Dacă am împlinit 17 ani, pot să mă căsătoresc fără acordul mamei?

27 november 2021 36

Bună! Am 17 ani și vreau să mă căsătoresc cu iubitul meu. Putem să ne căsătorim fără acordul mamei? Tata e plecat peste hotare și de 12 ani nu mai locuiește cu noi! Problema este că eu nu vreau să mai am ceva cu mama și nici la oficiarea căsătoriei nu vreau s-o invit.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Potrivit art. 14 din Codul Familiei rezulta acordul obligatoriu al părinților ceea ce face imposibilă dorința Dvs.

28 november 2021