Data stingerii antecedentul penal

16 iulie 2024 0

Buna ziua. Am fost condamnata, in temeiul art. 264 alin. 3) lit. b) Cod Penal, la 3 ani si 6 luni de inchisoare. In conformitate cu art. 90 Cod Penal, instanta a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei, cu stabilirea termenului de proba de 2 ani. Termenul de proba expira pe 18.10.2024.
Sunt functionar public, iar in prezent raportul de munca este suspendat. Cand se socoate stins antecedentul penal, ca sa pot fi reincadrata la serviciu, daca legea prevede restrictii pentru persoanele care au care au antecedente penale nestinse? Cum pot radia din cazierul juridic mentiunile despre antecedentul de mai sus?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Ala, din viața mea personală, la cazierul juridic n-o să faceți nimica, char dacă DVS o să dispuneți de bani, de mulți bani. Ei sunt fricoși, nu acceptă nimica, ei pot să vă prezinte, precum că nu sunteți condamnată, dar în realitate informația se păstrează, așa sunt... mai detaliat cerințele, acă omul a ispășit o pedeapsă să fii bun să o duci până la capetele zilelor.

18 iulie 2024
Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua.
Antecedentele penale se sting la încheierea perioadei de probațiune. Totodată, conform art. 90 alin.(8) Cod penal, puteți solicita organului de probațiune ca acesta să înainteze un demers cu privire la anularea condamnării şi stingerea antecedentelor penale înainte de termenul stabilit de instanța de judecată, dacă a trecut cel puţin... mai detaliat jumătate din perioada de probaţiune, nu au fost fixate abateri în această perioadă și ați reparat integral daunele cauzate.

19 iulie 2024