Daune morale

5 octombrie 2018 170

Salut! As dori sa stiu daca si in cazul meu va trebui sa achit DAUNE MORALE? Am fost implicat intr-un accident de masina in care eu sunt vinovatul. Politia a venit la fata locului, a intocmit procesul verbal. Am mers la compania de asigurari pentru a-i repara masina persoanei nevinovate. In urma accindentului nimeni nu a avut de suferit.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Prejudiciu moral va fi necesar sa il reparati doar in cazul in care va fi solicitat de cealalta parte, si doar in baza unei hotariri judecatoresti.

5 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Nicolae,
Nu este neapărat să existe o hotărâre judecătorească prin care instanța se pronunță asupra vinovăției și cuantumului prejudiciului ce urmează să vi se achite.
Astfel, este suficient să încheiați o tranzacție de împăcare la un mediator!
In cazul în care va opuneți sa reparați daunele-interese pe cale extrajudiciara, atunci persoana poate... mai detaliat sa va acționeze în justiție și deja instanța se va pronunța.

5 octombrie 2018