Daune morale

05 october 2018 170

Salut! As dori sa stiu daca si in cazul meu va trebui sa achit DAUNE MORALE? Am fost implicat intr-un accident de masina in care eu sunt vinovatul. Politia a venit la fata locului, a intocmit procesul verbal. Am mers la compania de asigurari pentru a-i repara masina persoanei nevinovate. In urma accindentului nimeni nu a avut de suferit.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Prejudiciu moral va fi necesar sa il reparati doar in cazul in care va fi solicitat de cealalta parte, si doar in baza unei hotariri judecatoresti.

05 october 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Nicolae,
Nu este neapărat să existe o hotărâre judecătorească prin care instanța se pronunță asupra vinovăției și cuantumului prejudiciului ce urmează să vi se achite.
Astfel, este suficient să încheiați o tranzacție de împăcare la un mediator!
In cazul în care va opuneți sa reparați daunele-interese pe cale extrajudiciara, atunci persoana poate... mai detaliat sa va acționeze în justiție și deja instanța se va pronunța.

05 october 2018