Demisie de la serviciu fara contract

31 august 2018 60

Bună ziua! Mă confrunt cu următoarea situație: Am fost angajată în cadrul unei companii, fără a fi încheiat contract individual de muncă sau a fi emis ordin de angajare (de fiecare dată se amâna încheierea contractului). După ce am activat trei luni, am înaintat cerere de demisie, la care administratorul a răspuns prin „Nu” și a refuzat să semneze cererea. În cazul meu este necesar de a preaviza angajatorul referitor la demisia mea, reieșind din faptul că nu a fost încheiat contract individual de muncă? Dacă este necesară preavizarea, cum aș putea realiza acest lucru reieșind din împotrivirea angajatorului? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Adriana,
În cazul Dvs, dat fiind faptul că doriți sa demisionati în primul rand as sesiza Inspectoratul de Stat al Muncii despre faptul ca nu vi s-a întocmit un Contract individual de muncă, precum și toate celelalte abateri, inclusiv referitor la demisia Dvs.
Angajatorul riscă să fie atras la răspundere... mai detaliat contravențională și va avea achitat amenzi, care probabil ca nu ar dori să le achite.

31 august 2018