Depășirea perioadei de 90 de zile în Austria

6 iunie 2020 104

Bună ziua! La moment ma aflu în Austria și am depășit perioada de ședere cu 40 de zile. Soția deține pașaport românesc, nu mi s-a aplicat nici o interdicție, dar nu am reușit să obțin permis de ședere în Austria din cauza pandemiei. Vreau să mă informez: care sunt modalitățile pentru a evita o interdicție în Europa sau zona Schengen? Ce ma așteaptă la vamă dacă doresc sa ma întorc în RM?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Vama MD nu va va face nimik, Riscati probleme cu legea care reglementează regimul de șederea/aflarea in tara in care stati cit si comunitatea UE.

6 iunie 2020