Depășirea perioadei de 90 de zile în Austria

06 june 2020 104

Bună ziua! La moment ma aflu în Austria și am depășit perioada de ședere cu 40 de zile. Soția deține pașaport românesc, nu mi s-a aplicat nici o interdicție, dar nu am reușit să obțin permis de ședere în Austria din cauza pandemiei. Vreau să mă informez: care sunt modalitățile pentru a evita o interdicție în Europa sau zona Schengen? Ce ma așteaptă la vamă dacă doresc sa ma întorc în RM?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Vama MD nu va va face nimik, Riscati probleme cu legea care reglementează regimul de șederea/aflarea in tara in care stati cit si comunitatea UE.

06 june 2020