Despre mostenire

24 ianuarie 2018 77

Daca decedatul a facut testament pentru un frate a lui si n-a scris in el nimic pentru doi copii minori, ce pot fce eu (sotia decedatului) pentru copiii mei? Are sens sa fac ceva, sa dau in judecata sau ce este posibil ca sa-i ajut? Am vreo sansa? Copiii sunt ambii ai lui.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat
24 ianuarie 2018
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Aurica. Succesorii de clasa I inapţi pentru muncă au dreptul de a moșteni, independent de conţinutul testamentului, cel puţin ½ cotă-parte din cota ce s-ar fi cuvenit fiecăruia în caz de succesiune legală.
De exemplu, rezerva descendenţilor variază, în funcţie de numărul acestora:
- dacă defunctul a lăsat un singur... mai detaliat copil, rezerva acestuia este de 1/2 din moştenire;
- dacă a lăsat doi copii, rezerva lor (împreună) este de 2/3, iar dacă a lăsat trei sau mai mulţi copii, rezerva lor colectivă este de 3/4 din moştenire.
Dvs va adresati timp de 6 luni de la decesul tatalui copiilor la notarul la care sau adresat mostenitorii testamentari. Succese!

25 ianuarie 2018