Dreptul copiilor din prima casatorie la bunurile ramase dupa deces al unui parinte

14 septembrie 2016 3063

Buna ziua. Am mai vazut citeva raspunsuri la aceasta intrebare, dar vreau sa concretizez un moment: decedatul a lasat prin testament copiilor din a 2-a casatorie (in 2-a casatorie a trait doar in concubinaj si s-au mai nascut 3 copii). Intrebarea: pot pretinde copiii din prima casatorie la bunul testat?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua, Anastasia.
Conform art. 1456 din Codul Civil, mostenitorii legali (copiii din prima casatorie) nedesemnati in testament, isi pastreaza dreptul la mostenire asupra partii netestate din avere. Adica, copiii din prima casatorie vor mosteni averea tatalui sau, alta decit cea inclusa in testament (daca este).
Daca insa defunctul a testat toata... mai detaliat averea sa altor persoane decit mostenitorilor legali, atunci acestia din urma oricum vor avea dreptul sa mosteneasca 1/2 cota-parte din ceea ce li s-ar fi cuvenit daca testamentul nu ar fi existat (vezi art. 1505 Cod Civil - rezerva succesorala).
Prin urmare, chiar daca defunctul a fost liber sa lase mostenire oricarei persoane, Legea totusi limiteaza acest drept prin garantarea rezervei succesorale mostenitorilor de gradul I al defunctului, indiferent de continutul Testamentului.
Unica conditie pentru ca mostenitorii legali ai defunctului sa poata pretinde la rezerva succesorala este ca acestia sa fie inapti de munca (!).
Asadar, copiii din prima casatorie : (1) pot pretinde la averea neinclusa in testament, indiferent daca sunt sau nu apti de munca; si (2) pot pretinde la 1/2 din ce li s-ar cuveni, daca defunctul a testat toata averea altor persoane, si daca mostenitorii legali sunt inapti de munca.

15 septembrie 2016
Octavian Cazac
  • Avocat

Toţi copii minori ai defunctului pot pretinde la moştenire.
Copiii minori care nu au fost incluşi în testament nu vor avea o cotă egală cu cei incluşi în testament, ci doar 50% din cota care revine celor incluşi.
Notarul public care desfăşoară procedura succesorală ar trebui să vă consulte pe această... mai detaliat întrebare.

15 septembrie 2016
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Hotărîrea Plenului CSJ privind examinarea cauzelor despre succesiuni, nr.13 din 03.10.2005, prevede:
pct.48. Pentru recunoaşterea calităţii de moştenitor rezervatar persoana trebuie să aibă calitatea
de moştenitor de clasa întîi şi să fie inaptă de muncă la data deschiderii succesiunii.
Sînt inapte de muncă persoanele care au atins vîrsta de pensionare pentru limita de... mai detaliat vîrstă,
invalizii de gradul 1, 2 şi 3, inclusiv invalizii din copilărie, indiferent de faptul dacă le este
stabilită pensia pentru limită de vîrstă sau invaliditate, precum şi copiii pînâ la împlinirea vîrstei
de 18 ani.

Totodată, vîrsta, la care persoana este aptă de muncă, este prevărută în Codul muncii care prevede:
Articolul 46. Părţile contractului individual de muncă
(1) ...
(2) Persoana fizică dobîndeşte capacitate de muncă la împlinirea vîrstei de 16 ani.

Observăm că prevederile hotărîrii explicative vin în contradicție cu prevederile Codului Muncii care la art.46 (2) prevede: Persoana fizică dobîndeşte capacitate de muncă la împlinirea vîrstei de 16 ani.

15 septembrie 2016