Durata minimă a șomajului tehnic (fără acordul angajatului) și achitarea în baza unei fișe de pontaj

15 aprilie 2020 86

Bună ziua! Am avut o situație complicată la serviciu odată cu situația survenită în țară. în acest sens, obosind și de relațiile bolnăvicioase cu angajatorul, 3 din 4 angajați din echipă au scris cerere de eliberare. Post-factum, după ce am scris cererea de eliberare, ei ne spun că 2 zile din luna martie sunt pe șomaj tehnic deoarece nu au fost activități și au suspendat activitatea. În una din aceste 2 zile, eu am comunicare cu clientul companiei.
1) Întrebarea este: e corect să facă șomaj tehnic doar pentru 2 zile? De asemenea, e corect să ne informeze aproape peste 1 lună?
2) E corect să ne achite în baza unei fișe de pontaj, când în contract nu avem prevăzut acest lucru? Există un acord, în care este scris că vom completa o fișă de pontaj în care vom indica activitățile, dar nu este stipulat că achitarea se va face în baza acesteia.
Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Carla,

Conform legii șomajul tehnic reprezintă imposibilitatea temporară a continuării activităţii de producţie de către unitate sau de către o subdiviziune interioară a acesteia pentru motive economice obiective. Pe durata şomajului tehnic, salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta avînd oricînd posibilitatea să dispună reluarea activităţii.

Temporar - asta... mai detaliat poate fi și o perioadă scurtă de timp.

În perioada şomajului tehnic, salariaţii beneficiază lunar de o indemnizaţie ce nu poate fi mai mică de 50 la sută din salariul lor de bază.

16 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Buna ziua.
1 - Conform prevederilor art. 80 Codul Muncii, termen maxim pentru somaj este de 4 luni, restrictii minime nu sunt. Astfel, somajul tehnic poate fi instituit si pe citeva zile.
2 - Somajul tehnic se instituie in baza ordinului emis de administratie care se aduce la cunostinta salariatilor la momentul... mai detaliat instituirii. Insa, urmeaza de concluzionat de specificul activitatii si genul de activitate. Daca agentul economic a sistat activitatea in baza restrictiilor impuse de Comisie Guvernamentala si a-ti fost informati prin intermediul telefoniei, atunci desigur acel ordin se aduce la cunostinta in prima zi de revenire.
3 - Baza de calcul a salariului constituie Contractul Individual de Munca, dar temeiul pentru calculul in mod obligatoriu pentru toti angajatorii conform legii contabilitatii si raportarii financiare constituie tabelul de pontaj (care cuprinde obligatoriu numarul de zile efectiv lucrate, numarul de ore efectiv lucrate). Tabelul se completeaza zilnic/lunar in mod obligatoriu de catre contabilitatea entitatii

16 aprilie 2020