E posibil sa fii amendat daca nu esti vinovat?

2 august 2017 43

Am fost amendata pentru tulburarea linistii, dar nu sunt deloc vinovata. Am sarbatorit ziua de nastere fara muzica, doar discutind, dar politistul mi-a pus amenda 700 lei. E posibil daca nu-s vinovata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Probabil, agentul constatator a considerat altfel si, de aceea, a intocmit procesul-verbal cu privire la contraventie, punand la baza procesului (cel mai probabil) declaratiile vecinilor sau ale altor persoane care s-au plans de actiunile dvs.

Daca va considerati nevinovata aveti dreptul sa contestati procesul-verbal cu privire la contraventie. Termenul de... mai detaliat contestare a procesului-verbal si a deciziei de sanctionare este de 15 zile de la data intocmirii procesului. Contestația se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza. Ulterior, aceasta este expediata in instanta de judecata.

De asemenea, in contestatie puteti sa indicati eventualele erori admise de agentul constatator la intocmirea procesului-verbal (erori ce vizeaza modul de completare a procesului-verbal si continutul acestuia (a se vedea art.443 Cod contraventional)).

Cu respect,
Copetchi Stanislav

2 august 2017