E posibil sa fii amendat daca nu esti vinovat?

02 august 2017 43

Am fost amendata pentru tulburarea linistii, dar nu sunt deloc vinovata. Am sarbatorit ziua de nastere fara muzica, doar discutind, dar politistul mi-a pus amenda 700 lei. E posibil daca nu-s vinovata?

Lawyer comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

Probabil, agentul constatator a considerat altfel si, de aceea, a intocmit procesul-verbal cu privire la contraventie, punand la baza procesului (cel mai probabil) declaratiile vecinilor sau ale altor persoane care s-au plans de actiunile dvs.

Daca va considerati nevinovata aveti dreptul sa contestati procesul-verbal cu privire la contraventie. Termenul de... mai detaliat contestare a procesului-verbal si a deciziei de sanctionare este de 15 zile de la data intocmirii procesului. Contestația se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza. Ulterior, aceasta este expediata in instanta de judecata.

De asemenea, in contestatie puteti sa indicati eventualele erori admise de agentul constatator la intocmirea procesului-verbal (erori ce vizeaza modul de completare a procesului-verbal si continutul acestuia (a se vedea art.443 Cod contraventional)).

Cu respect,
Copetchi Stanislav

02 august 2017