Eliberarea certificatului de divort

5 octombrie 2022 75

Bună ziua. Divortul a fost pronuntat pe data de 3 octombrie 2022. Eu nu ma aflu in tara. Cand pot cere eliberarea certificatului de divort? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua. Presupun că aveți în vedere hotârârea primei instanțe, în așa caz, de la pronunțarea hotărârii asupra divorțului este termen de atac de 30 de zile, dacă părțile nu contestă în acest termen, atunci după 3 zile de la trecerea termenului de 30 de zile, decizia se transmite la... mai detaliat ASP. Doar după aceasta puteți să solicitați eliberarea certificatului de divorț.

5 octombrie 2022